Jak se soustředit?

Cal Newport: Hluboká práce

Došla jsem k tomu, že se chci naučit lépe se soustředit. Několik let mám doma v knihovně knížku Hluboká práce od Cala Newporta (Jan Melvil Publishing, 2016). Několik let jsem si slibovala, že si ji přečtu. Několik let jsem to neudělala. Ten čas přišel v únoru 2019. Kniha mě nadchla. Doporučuji všem, kteří se chtějí naučit soustředit, žít a pracovat v klidu, efektivně vynakládat energii, mít smysluplné výsledky. Přitom chodit brzo a v klidu z práce domů.

V knize najdete strategie a postupy jak se soustředit, jak odolat lákadlům on-line světa, jak odpočívat, jak mít výsledky a nezničit sebe ani okolí. Autor text doplnil odkazy na výzkumné studie a díla, která napsali jeho předchůdci. Není to mělké čtení.

Autor byl v době psaní knihy akademickým pracovníkem a na knize je to znát. Staví hypotézy, uvádí důkazy, přesvědčivě argumentuje na podporu svých závěrů. Test je přitom čtivý a přesvědčivý. Nudit se při čtení nebudete ani náhodou. Což je trochu paradox, protože na s. 129 nudu nezatracuje, ale naopak doporučuje. Proč? Přečtěte si.

Carson Tateová: Usnadněte si práci

Knížku Carson Tateové mám doma teprve týden, přestože na trhu je již několik let. Docela mě mrzí, že jsem se k ní dostala až teď. Je o hospodaření s časem a o možných cestách k navýšení osobní výkonnosti/produktivity, ale taky o tom, co je v životě důležité.

Autorka nejprve popsala, čím jí tradiční metody time managementu nevyhovovaly. Zejména postrádala individuální přístup k time managementu konkrétního člověka. Obecné metody nemusí vyhovovat každému. A upřímně řečeno – opravdu nevyhovují.

V knize proto najdete nejprve testy, podle kterých zjistíte, jaký máte typ výkonnosti. Poté si v jednotlivých kapitolách ujasníte, jaké metody zvyšování výkonnosti/produktivity se pro vás hodí.

Knížka není suchá, přečtete si o nešťastnících, kteří jsou na tom s časem ještě hůře než vy. A jak už to v dobrých příbězích bývá, vše dobře skončí. Když si udělají pořádek na pracovním stole, v mailové poště, v ukládání informací atd. a soustředí se správným způsobem na to nejdůležitější, mohou pracovat podstatně kratší dobu.

Jen mě trochu udivilo, že kratší pracovní doba je pro některé hrdiny jen 60 hodin týdně. Měli by trochu přidat, že?

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *