Pět tipů jak zvládnout velký úkol aneb růžový slon v mrazničce

Růžový slon se přece do ledničky nevejde, napadne vás v první chvíli. Je prostě moc velký. A právě o tom to je. Pro účely tohoto článku jen zaměníme růžového slona za medvěda. Pro naše zeměpisné šířky je přece jen obvyklejší.

Rozdělit velký úkol na malé části

V jednom z předcházejících článků jsem psala o tom, že je vhodné rozdělit si velký úkol na malé kousky, tj. na dílčí úkoly a zpracovávat je postupně.

Kam s tím zbytkem?

Ale co s nezpracovaným zbytkem velkého úkolu? Často v  nás taková situace budí pocit, že jsme to zase jednou nezvládli, že na to nemáme, domníváme se, že už to nikdy nedoděláme atd.

Přepracovaný manažer a hnědý medvěd

Do podobné situace se dostal jeden manažer, který byl přetížený množstvím velkých úkolů, které měly být zrealizovány v krátkém čase. Protažení pracovního dne do noci nepomohlo. Během koučinku přišel na spásný nápad – své pracovní vytížení si v symbolické rovině představil jako velkého hnědého medvěda, kterého uloví, naporcuje, část sní a zbytek uloží do mrazáku.

Porcování hnědého medvěda

Rozumějte – medvěd byl pro něho velký úkol, který se nedal zvládnout najednou. Naporcování medvěda pro něho znamenalo rozdělení velkého úkolu na menší úkoly a jejich postupné zpracovávání.

Mraznička – zásobník

Nezpracované úkoly zatím na něho čekaly v zásobníku (symbolicky v mrazničce), až přijde jejich čas. Věděl, kde jsou podklady uložené, měl naplánovaný postup a zpracovaný časový harmonogram. Toto jednoduché opatření ho zbavilo nervozity, místo chaosu nastoupil systém. Manažer se zklidnil a úkoly postupně dodělal.

5 tipů jak na to
  1. Rozdělte velký úkol na malé úkoly
  2. Nastavte časový harmonogram zpracování dílčích úkolů
  3. Krok za krokem postupujte podle harmonogramu a plňte jednotlivé menší úkoly
  4. Podklady systematicky uložte, abyste věděli, kde je najdete, až přijde jejich čas
  5. Po dobře vykonané práci si odpočiňte a zregenerujte se na další den.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *