Time management a skřítek na koloběžce – symbolika v koučování IV.

Jak spolu souvisejí sofistikované teorie time managementu a vousatý skřítek na koloběžce? Na první pohled vůbec nijak. Na pohled druhý se najdou překvapující souvislosti. Skřítek přijede na konci článku a dostane se vám vysvětlení.

Máte rádi hořkou čokoládu?

Ano, tu hořkou čokoládu, která nejprve moc nechutná, pak ale na jazyku zesládne a vychutnáte si její úžasnou chuť. A tak je v životě se vším. Než se dočkáme sladké odměny, brodíme se bahnem, vázneme ve stojaté vodě, nevidíme v mlze, neslyšíme dobré rady a vlastně vůbec nevíme jak dál. Nevíme, co chceme a už vůbec netušíme, jak se k tomu dostaneme. A to je ta pravá chvíle pro koučink. Dobrý kouč s vámi probere váš hodnotový systém, klíčové role, které zastáváte v životě a to, jak se nyní v jednotlivých oblastech cítíte. Máte málo času? I to se dá koučovat.

Kde teď momentálně jste?

Kouč pracuje se škálováním. Co to je? Obyčejná osa, kde na jedné straně v bodě jedna je koučované téma – např. nedostatek času v nejvíce negativní podobě (nestačím, nestíhám). Na straně druhé v bodě 10 je jeho opak – úplné pozitivum (volné plynutí). Kouč vám pomůže zorientovat se, kde nyní jste ve vztahu k oběma krajním bodům škály.

Kam se chcete dostat?

Společně s koučem zjistíte, kam se chcete dostat a po jaké cestě jít. K tomu se používají různé koučovací techniky – např. mentorský stůl, pozice vnímání, tři židle a mnoho dalších. Přitom se často pracuje s vizualizaci pomocí pravé mozkové hemisféry. V tomto konkrétním případě byla zvolena metoda klíčového výstupu.

A co když přijede skřítek na koloběžce?

Někteří klienti dostávají informace nejprve prostřednictvím symbolů. Sice jsem již několikrát psala o symbolice v koučování. Avšak nedá mi to, abych nepopsala symbol z poslední doby – malého vousatého skřítka na koloběžce, vedle kterého běžela ve své představě moje klientka. Řešila si svůj napjatý časový harmonogram, kdy s vypětím všech sil jen tak tak stíhala svoje povinnosti. A skřítek se v pohodě odrážel nožkou a bez námahy se vedle mé uspěchané klientky vezl na koloběžce.

Jak toto uplatnit v time managementu? Klientka porozuměla. Nemusí se tolik pachtit a může naskočit také na koloběžku a vézt se. Rozuměj – vyškrtat zbytečné činnosti, soustředit se na priority a zvolit volnější časový režim. Plynutí a radost.

Klientka pochopila smysl symbolu, určila potřebné akční kroky. A tím koučování skončilo. A v v dobrém se s koučem rozloučili.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *