Výsledkově orientované koučování

Během výsledkově orientovaného koučování  klient přijde na to, co chce dosáhnout. Odhalí svoje vnitřní zdroje energie a najde tu správnou cestu pro sebe. Nastaví si harmonogram a postup, tj. akční kroky k dosažení cíle. Udělá si jasno a rozezní se v souladu se svým potenciálem.

Potřeby a cíle klienta

Kouč podporuje klienta v naplnění jeho cílů a potřeb – těmi může být cokoliv.  Zlepšení finanční situace, získání vyššího sebevědomí, nastolení životní  rovnováhy, dosažení vyšší pozice v zaměstnání,  dokončení diplomové práce,  nalezení životního poslání, vytvoření vize, přestěhování se. Ve firemním prostředí může jít o dosažení vyššího prodeje,  změnu systému odměňování, vyřešení konfliktů v týmu, lepší vztahy na pracovišti, time management, zvládání stresu, a další…

Koučink jako věda

Koučink vychází z vědeckých poznatků o práci mozku. Dobrý kouč umí pracovat  s oběma mozkovými hemisférami, využívá sílu představivosti i logiku mysli klienta k nalezení vizí, cílů a cesty k jejich dosažení. Identifikuje učební styl klienta a zná způsoby učení vhodné pro daný učební styl, kouč pomáhá klientovi najít jeho vlastní učební styl a efektivně se učit nové věci. Kouč zná specifické vlastnosti jednotlivých částí mozku a pracuje s nimi v procesu koučování. Pro klienta to znamená, že dosažení výsledků je rychlejší a snazší. 

Koučink jako umění

Kouč má k dispozici velké množství technik a postupů a volí je s ohledem na individuální potřeby klienta. Pro člověka orientovaného na zrak zvolí techniky, které pracují s vizualizací. S člověkem upřednostňujícím sluch pro přijímání informací bude spolupracovat tak, že zvolí vhodný tón hlasu a  ta správná slova, kterými ho osloví. Pro pohybově orientovaného člověka vybere techniky, při kterých je možné pohybovat se v prostoru. Žádné koučování není stejné.

Koučink jsou rozhovory přinášející proměnu, jak říká Marilyn Atkinson v knize Koučink – věda a umění.

Dobrý kouč podpoří klienta, aby klient efektivně dosáhl svými silami svých cílů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *