Zlaté pravidlo time managementu aneb tajemství malých kroků

Před časem jsem se učila nové prvky v sestavě tai-či. Pořádně jsem se nakročila a udělala dlouhý krok. Přišel můj tehdejší mistr, jedním prstem se mně lehce dotkl. Okamžitě jsem se zakymácela a šla rovnou k zemi. „Děláš moc velké kroky. Vrať se zpět a zkus to ještě jednou“, řekl mi.

Tehdy to byla názorná ukázka toho, že příliš dlouhé kroky vedou nestabilitě, dlouho nevydrží a jen zdánlivě jsou úspěšné.

Zlaté pravidlo time managementu

Stále platí zlaté pravidlo time managementu: rozkrájej velkého slona na malé kousky, jinak ho nesníš.

Je to záležitost, kterou často řeším s klienty při koučování. Příliš velké úkoly, které chce klient s vypětím všech sil zvládnout v krátkém čase. Někdy se to i podaří, jenže úspěch dlouho nepotrvá. Systém je nestabilní a poměrně rychle dochází ke zvratům a kolapsům. Úspěch je nutno ustát, je nutné mít stabilní základnu, jinak stavba spadne.

 Jak to udělat v běžném životě?

 Jak to udělat v běžném životě? Rozdělit velký úkol na menší části. Každý den udělat malý kousek úkolu. Zbylé části slona mohou zůstat v ledničce. Rozuměj – na vybraném místě, kde odložené části najdeme, jakmile budou předchozí části dokončeny. Čekají ve frontě, až přijde jejich čas.

Krok za krokem

Trpělivě, soustředěně, pravidelně jít každý den krok za krokem za svým cílem. Upevňovat dosaženou úroveň, získat stabilitu před dalším krokem.

Toto pravidlo se dá uplatnit na cokoliv – podnikání ve firmě, sportovní trénink, kariérní postup, osobní cíle jako je třeba zlepšení kondice anebo zhubnutí atd.

Až si budete dávat novoroční předsevzetí pro rok 2015, nezapomeňte rozkrájet slona na malé kousky, aby se dal sníst :-).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *